Tilehurst Bowls Club

National Results 2017

 

Men

 

 

 

 

Champion of Champions

 

Result

1st Round

L. West vs D. Parsonsons (Thatcham)

Lost

 

 

 

 

 

 

Top Club

 

 

Preliminary Round

Tilehurst A vs Thactcham A

Lost

 

Tilehurst B vs Three Mile Cross A

Won

 

 

 

1st Round

Tilehurst B vs Reading A

Lost

 

 

 

 

 

 

Club Two Fours

 

 

1st Round

Tilehurst A vs Suttons

Lost

 

Tilehurst B vs Thatcham A

Won

 

Tilehurst C vs Shrivenham

W/O given to Shrivenham

 

 

 

2nd Round

Tilehurst B vs Shrivenham

Won

 

 

 

3rd Round

Tilehurst B vs Suttons A

Won

 

 

 

4th Round

Tilehurst B vs Bracknell

Won

 

 

 

5th Round

Tilehurst B vs Poplar

Lost

 

 

 

 

 

 

 

Ladies

 

 

 

 

Senior Singles

 

Result

Preliminary Round

B. Wall vs S. Harrison (Thatcham)

Won

 

 

 

1st Round

B. Wall vs B. Louis (Thatcham)

Won

 

 

 

2nd Round

B. Wall vs B. Aubrey (Thatcham)

Won

 

 

 

3rd Round

B. Wall vs N. Holder

Lost

 

 

 

 

 

 

Senior Pairs

 

 

Preliminary Round

B. Wall & co vs B. Aubrey & co (Thatcham)

Won

 

J. Merry & co vs S. Wood & co (Thatcham)

Lost

 

 

 

1st Round

B. Wall & J. Bacon vs F. Oakes & S. Wood (Thatcham)

Won

 

 

 

2nd Round

B. Wall & J. Bacon vs L. Storer & co (Didcot)

Won

 

 

 

3rd Round

B. Wall & J. Bacon vs N. Holder & co (Wargrave)

Won

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mixed

 

 

 

 

Mixed Pairs

 

Result

Preliminary Round

A. Knapper & J. Merry vs B. Louis & co (Thatcham)

Won

 

M. Hancock & J. Murphy vs B. Williams & co (Thatcham)

Won

 

B. Wall & R. Barton vs E. Hockley (Trenthams)

Lost

 

I. Snowden & S. Gilbert vs R. Goodchild & co (Morland)

Won

 

 

 

1st Round

M. Hancock & J. Murphy vs E. Hockley (Trenthams)

Won

 

I. Snowden & S. Gilbert vs N. Rackham & co (Lambourn)

W/O to I. Snowdon

 

A. Knapper & J. Merry vs D. Oakes & F. Oakes (Thatcham)

Won

 

 

 

2nd Round

A. Knapper & J. Merry vs I. Snowdon & S. Gilbert

Won

 

M. Hancock & J. Murphy vs M. Merryweather & D. Holder (Reading)

Lost

 

 

 

3rd Round

A. Knapper & K. Merry vs M. Merryweather & D. Holder (Reading)

Won

 

 

 

4th Round

A. Knapper & J. Merry vs D. White & co (Desborough)

Lost

 

 

 

 

 

 

Mixed Fours

 

 

Preliminary Round

B. Wall & co vs B. Williams & co (Thatcham)

Won

 

I. Snowdon & co vs B. Louis & co (Thatcham)

Won

 

 

 

1st Round

J. Merry & co vs M. Merryweather & co (Island Bohemian)

Won

 

I. Snowdon & co vs B. Wall & co

Won

 

 

 

2nd Round

J. Merry & co vs K. Eales (Maidenhead Town)

Lost

 

I. Snowdon & co vs I. Winskill & co (Shrivenham)

Won

 

 

 

3rd Round

I. Snowdon & co vs K. Eales & co (Maidenhead Town)

Won

 

 

 

4th Round

I. Snowdon & co vs R. Fortune & co (Poplar)

Won

 

 

 

 

 

 

Family Pairs

 

 

Preliminary Round

A. Knapper & co vs B. Byles & co (Reading)

W/O to A. Knapper

 

M. Hancock & co vs I. Winskill & co (Shrivenham)

Won

 

 

 

1st Round

A. Knapper & G. Knapper vs M. Hancock & D. Hancock

Lost

 

 

 

2nd Round

M. Hancock & D. Hancock vs G. Cooper & M. Cooper (Three Mile Cross)

Lost

 

 

 

 

 

 

Tony Allcock Trophy

 

 

1st Round

Tilehurst A vs Thatcham A

Lost