Tilehurst Bowls Club

National Results 2015

 

Men

 

 

 

 

Champion of Champions

 

 

Preliminary Round

A. Knapper vs D. Miles (Thatcham)

Won 21 - 14

 

 

 

 

 

 

1st Round

T. Bicknell vs B. Hayward (Shrivenham)

Won

 

A. Knapper vs B. Amos (Suttons)

Lost 18 - 21

 

 

 

2nd Round

T. Bicknell vs B. Amos

Won

 

 

 

3rd Round

T. Bicknell vs M. Cooper (Three Mile Cross)

Lost

 

 

 

 

 

 

Senior Pairs

 

 

Preliminary Round

P. Curtis & co vs M. Blizzard & co (Thatcham)

Lost

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Top Club

vs Thatcham

Lost

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Club Two Fours

vs Reading

Lost

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ladies

 

 

 

 

Champion of Champions

 

 

Preliminary Round

W. West vs B. Aubrey (Thatcham)

Lost

 

 

 

 

 

 

1st Round

B. Wall vs M. Meryweather (Island Bohemian)

Lost

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Senior Singles

 

 

Preliminary Round

B. Wall vs T. Slark (Caversham)

W/O to B. Wall

 

 

 

1st Round

B. Wall vs B. Aubrey (Thatcham)

W/O to B. Aubrey

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Senior Pairs

 

 

1st Round

B. Wall & co vs J. Taylor & co (Burghfield)

Won

 

R. Russell & co vs B. Aubrey & co (Thatcham)

Won

 

 

 

2nd Round

R. Russell & co vs B. Wall & co

Lost

 

 

 

3rd Round

B. Wall & co vs J. Evans & co (Abingdon)

Won

 

 

 

4th Round

B. Wall & co vs M. Mackay & co (Maidenhead Town)

Won

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mixed

 

 

 

 

Mixed Pairs

 

 

1st Round

B. Wall & co vs F. Oakes & co (Thatcham)

Lost 10 - 21

 

A. Knapper & co vs D. Knight & co (Thatcham)

Won 26 - 17

 

 

 

2nd Round

A. Knapper & J. Merry vs S. Jones & C. Colby

Won 26 - 15

 

 

 

3rd Round

A. Knapper & J. Merry vs F. Oakes & D. Oakes

Won 20 - 16

 

 

 

4th Round

A. Knapper & J. Merry vs J. Murphy & D. Hall (Didcot)

Won 27 - 16

 

 

 

5th Round

A. Knapper & J. Merry vs S. Hall & T. Slark (Caversham)

Lost

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mixed Fours

 

 

Preliminary Round

J. Merry & co vs B. Williams & co (Thatcham)

Won

 

A. Knapper & co vs D. Louis & co (Thatcham)

Won

 

 

 

1st Round

J. Merry & co vs B. Harris & co (Thatcham)

Won

 

A. Knapper & co vs S. Hall & co (Caversham)

Won

 

 

 

2nd Round

J. Merry & co vs S. Orlando & co (Didcot)

Lost

 

A. Knapper & co vs J. Mockett & co (Windsor & Eaton)

Won

 

 

 

3rd Round

A. Knapper & co vs S. Orlando & co (Didcot)

Won

 

 

 

4th Round

A. Knapper & co vs R. Fortune & co (poplar)

Lost

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Family Pairs

 

 

1st Round

A. Knapper & co vs J. Murphy & co (Didcot)

W/O to A. Knapper

 

 

 

2nd Round

A. Knapper & co vs I. Winskill & co (Shrivenham)

Won

 

 

 

3rd Round

A. Knapper & co vs L. May & co (Cove)

 

Lost

 

 

 

 

 

 

Tony Allcock Trophy

 

 

Preliminary Round

vs Thatcham

Won

 

 

 

1st Round

vs Bracknell

Won

 

 

 

2nd Round

vs Bishop Duppas

Won

 

 

 

3rd Round

vs Bush Hill Park

Won

 

 

 

4th Round

vs Egham

Lost