Tilehurst Bowls Club

County Results


Men





Venue

Result

Two-Wood Singles




1st Round - Play by 19th May 2019

Jonathan Green vs D. Parsonson (Thatcham)

Thatcham

W/O to Thatcham


John Russelly vs K. Belcher (Burghfield)

Tilehurst

Lost


Patrick Hulbert vs R. Kozlowski (Thatcham)

Thatcham

Won


Scott Winskill vs Mark Clisby

Tilehurst

Lost


Ron Dempsey vs B. Williams (Thatcham)

Thatcham

Lost


Andy Knapper vs T. Clough (Thatcham)

Thatcham

Won


Aubrey Merry vs P. Warne (Thatcham)

Thatcham

Won





2nd Round - Play by 2nd June 2019

Patrick Hulbert vs R. Hutt (Hungerford)

Hungerford

Lost

Andy Knapper vs Aubrey Merry

Tilehurst

Won

Mark Clisby vs G. Schuktheiss (Thatcham)

Tilehurst

Won

3rd Round - Play by 16th June 2019

Mark Clisby vs R. Hutt (Hungerford)

Hungerford

Andy Knapper vs Barry Williams (Thatcham)

Thatcham

Won

Last 16 - Play on 22nd June 2019

Andy Knapper vs Mitchell Cooper (Suttons)

Wantage

Lost

Two-Wood Champion of Champions




1st Round - Play by 18th June 2019

Patrick Hulbert vs G. Ballantyne (Thatcham)

Thatcham

W/O to Tilehurst

2nd Round - Play by 7th July 2019

Patrick Hulbert vs J. Brothers (Newbury)

Newbury









Singles




Preliminary Round - Play on 31st May 2019

Dan Weatherley-Emberson vs J. Bennett (Thatcham)

Thatcham

W/O to Tilehurst


Andy Knapper vs D. Parsonson (Thatcham)

Thatcham

Won


Jon Green vs R. Harris (Thatcham)

Tilehurst

W/O to Thatcham


Mark Clisby vs N. Haines (Thatcham)

Tilehurst

W/O to Tilehurst


Ron Dempsey vs B. Williams (Thatcham)

Thatcham

Lost





1st Round - Play on 7th June 2019

John Russell vs C. Hawkins (Thatcham)

Tilehurst

Lost


Scott Winskill vs G. Schultheiss (Thatcham)

Tilehurst

Won


Dave Miles vs Tom Clough (Thatcham)

Tilehurst

Lost


Ancet Rodrigues vs Patrick Hulbert

Tilehurst

Lost


Gordon Ling vs Dave Oakes (Thatcham)

Thatcham

W/O to Thatcham


Aubrey Merry vs R. Hutt (Hungerford)

Tilehurst

Won


Steve Gilbert vs T. Mortimer (Thatcham)

Thatcham

W/O to Thatcham


Dan Weatherley-Emberson vs Richard Kozlowski (Thatcham)

Tilehurst

W/O to Thatcham

Mark Clisby vs Barry Williams (Thatcham)

Tilehurst

Won

Andy Knapper vs L. Cox (Thatcham)

Thatcham

Won

2nd Round - Play on 14th June 2019

Scott Winksill vs Tom Clough (Thatcham) 

Tilehurst

Won

Patrick Hulbert vs David Oakes (Thatcham)

Tilehurst

Lost

Aubs Merry vs T. Mortimer (Thatcham)

Tilehurst

Lost

Andy Knapper vs Richard Kozlowski (Thatcham)

Thatcham

Won

Mark Clisby vs Bob Harris (Thatcham)

Thatcham

Won

3rd Round - Play on 21st June 2019

Andy Knapper vs Mark Clisby

Tilehurst

Lost

Scott Winskill vs G. Belcher (Burghfielfd)

Burghfield

Won

Last 16 - Play on 5th July 2019 

Mark Clisby vs Reading

Reading

Scott Winskill vs Roger Goodchild (Morland)

Morland





Junior Singles




Quarter Final - Play by 30th June 2019

Scott Winskill vs C. Lai (Abingdon)

Tilehurst










Unbadged Singles




1st Round - Play by 16th June 2019

Clive Speirs vs L. Rose (Trentham)

Trentham

Won


Paul Foskett vs R. Hough (Trentham)

Tilehurst



Ian White vs L. Cox (Thatcham)

Thatcham

Won


Geoff Tombs vs J. Youngman (Thatcham)

Tilehurst

Lost


Ron Dempsey vs J. Green (Newbury)

Tilehurst



Tony Partridge vs R. Pike (Thatcham)

Thatcham

Lost


Ancet Rodrigues vs R. Williams (Burghfield)

Burghfield

Won





2nd Round - Play by 30th June 2019

Clivve Speirs vs R. Kent (Thatcham)

Thatcham

Ian White vs TBC

Ancet Rodrigues vs J. Pye (Newbury)

Tilehurst





Singles Champion of Champions




1st Round - Play by 9th June 2019

Andy Knapper vs Tim Bicknell (Island Bohemian)

Island Bohemian

W/O to Tilehurst

2nd Round - Play by 23rd June 2019

Andy Knapper vs Peter Hawkins (Bracknell)

Tilehurst

Won





Quarter Final - Play bt 7th July 2019 

Andy Knapper vs Adrian Chipper (Wokingham)

Wokingham





Secretaries Singles




1st Round - Play by 9th June 2019

Alan Harding vs J. Youngman (Thatcham)

Thatcham

Lost









Pairs




Preliminary Round - Play on 30th May 2019

Mark Hancock & co vs R. Williams & co (Burghfield)

Tilehurst

Won


John Russe;ll & co vs A. Piper & co (Thatcham)

Tilehurst

Lost


Tony Partridge & co vs G. Austen & co (Hungerford)

Hungerford

Won





1st Round - Play on 6th June 2019

Paul Foskett & co vs D. Parsonson & co (Thatcham)

Thatcham

Lost


Andy Knapper & co vs J. Brother & co (Newbury)

Newbury

Won


Keith Jones & co vs R. Hutt & co (Hungerford)

Hungerford

Lost


Aubrey Merry & co vs J. Green & co (Newbury)

Newbury

Won


Patrick Hulbert & co vs G. Ballantyne & co (Thatcham)

Thatcham

Won

Mark Hancock & co vs A. Piper & co (Thatcham)

Tilehurst

Won

Tony Partridge & co vs R. Kay & co (Thatcham)

Tilehurst

W/O to Tilehurst

2nd Round - Play on 13th June 2019

Mark Hancock & co vs Richard Kozlowski & co (Thatcham)

Tilehurst

Won

Tony Partridge & co vs Jon Bennett & co (Thatcham)

Tilehurst

Lost

Andy Knapper & co vs Derek Parsonson & co (Thatcham) 

Thatcham

Won

Aubs Merry & co vs Ray Hutt & co (Hungerford)

Hungerford

Won

Patrick Hulbert & co vs Bob Harris & co (Thatcham)

Thatcham

Won

3rd Round - Play on 20th June 2019

Mark Hancock & Scott Winskill vs Jon Bennett & co (Thatcham)

Tilehurst

Won

Andy Knapper & Mark Clisby vs Neil Haines & Barry Williams (Thatcham)

Tilehurst

Won

Aubs Merry & Steve Gilbert vs Patrick Hulbert & Dave Miles

Tilehurst

Lost

Last 16 - Play on 4th July 2019

Mark Hancock & Scott Winskill vs S. Rayner & co (Shrivenham)

Tilehurst

Andy Knapper & Mark Clisby vs Chris Holliday (Bracknell)

Tilehurst

Patrick Hulbert & Dave Miles vs Ray Nash & co (Suttons

Tilehurst

Junior Pairs




Semi-Final - Play by 16th June 2019

Scott Winskill & Lloyd Sabatini vs J. Jones & BJ Byles (Reading)

Reading

Lost









Triples




Preliminary Round - Play on 9th May 2019

Steve Gilbert & co vs D. Oakes & co (Thatcham)

Tilehurst

Lost


Pete Curtis & co vs D. Parsonson (Thatcham)

Tilehurst

W/O to Thatcham


Ron Dempsey & co vs B. Williams & co (Thatcham)

Thatcham

Won


Patrick Hulbert & co vs R. New & co (Thatcham)

Tilehurst

Won


Terry Stevens & co vs R. Hutt & co (Hungerford)

Hungerford

Won


Scott Winskill & co vs G. Belcher & co (Burghfield)

Burghfield

Won





1st Round - Play on 13th May 2019

John Russell & co vs P. Kay & co (Thatcham)

Thatcham

Lost


Keith Jones & co vs T. O'Neill & co (Newbury)

Tilehurst

Lost

Ron Dempsey & co vs C. Hockley & c0 (Trentham)

Trentham

Lost

Patrick Hulbert & co vs Terry Stevens  & co

Tilehurst

Won

Scott Winskill & co vs Neil Haines & co (Thatcham)

Thatcham

Won





2nd Round - Play on 17th May 2019

Scott Winskill & co vs Patrick Hulbert & co 

Tilehurst

Won

Last 16 - Play on 23rd May 2019

Scott Winskill & co vs P. Rogers & co (Abingdon)

Abingdon

Won

Quarter Final - Play on 12th July 2019

Scott Winskill & co vs Andrew Franklin & co (Wokingham)

Suttons





Benevolent Triples




1st Round - Play by 16th June 2019

Tilehurst vs Dicot

Tilehurst

Won





2nd Round - Play by 7th July 2019

Tilehurst vs Abingdon





Fours




1st Round - Play on 10th June 2019

Keith Jones & co vs R. Hutt & co (Hungerford)

Tilehurst

Won


Dave Miles & co vs B. Williams & co (thatcham)

Thatcham

W/O to Tilehurst


Scott Winskill & co vs D. Oakes & co (thatcham)

Tilehurst

Won





2nd Round - Play on 17th June 2019

Scott Winskill & co vs Gordon Ballantyne & co (Thatcham)

Tilehurst

Won

David Miles & co vs Derek Parsonson & co (Thatcham)

Tilehurst

Lost

 Keith Jones & co vs Neil Haines & co (Thatcham)

Tilehurst

Lost

Last 16 - Play on 1st July 2019

Scott Winskill, Mark Clisy, Mark Hancock & Andy Knapper vs P.Janota & co (Maiden Erlegh)

Maiden Erlegh

Senior Fours




Preliminary Round - Play on 10th May 2019

David Miles & co vs T. O'Neil & co (Newbury)

Tilehurst

W/O to Newbury





1st Round - Play on 16th May 2019

Clive Speirs & co vs D. Oakes & co (Thatcham)

Tilehurst

Lost


Pete Curtis & co vs B. Williams & co (Thatcham)

Thatcham

Won


Terry Stevens & co vs C. Hockley & co (Trentham)

Tilehurst

Won





Last 16 - Play on 20th May 2019

Pete Curtis & co vs Santo Orlando  co (Didcot)

Didcot

Won

Terry Stevens & co vs T. Stuart & c (Maidenhead Town)

Tilehurst

W/O to Maidenhead Town

Quarter Final - Play on 24th May 2019

Pete Curtis & co vs Eddie Orme & co (Bracknell)

Tilehurst

Lost





Club Double Fours




2nd  Round - Play on 22nd July 2019

Tilehurst vs TBC

Home/Away










Club Championship




1st Round - Play on 27th June 2019

Tilehurst vs Thatcham

Home/Away



































Mixed





Venue

Result

Mixed Double Fours




1st Round - Play on 19th May 2018

Tilehurst vs Trentham

Tilehurst

Won





 2nd Round - Play on 2nd June 2019

Tilehurst vs Hagbourne

Hagbourne

Won





3rd Round - Play on 16th June 2019

Tilehurst vs Shrivenham

Tilehurst

Lost


















Ladies





Venue

Results

Singles




2nd Round - Play by 12th June 2019 

Sandra Kemp vs Teresa Slark (Caversham)

Caversham

Lost


Julie Merry vs Morgan Merryweather (Island Bohemian)

Tilehurst

Lost


Muriel Sadler vs Caroline Hitt (Suttons)

Suttons

Won





3rd Round - Play by 17th June 2019

Muriel Sadler vs Cathy Edwards (Maiden Erlegh)

Tilehurst

Won





Last 16 - Play on 21st June 2019

Muriel Sadler vs Mary Parkinson (Maiden Erlegh)

Tilehurst

Champion of Champion Singles




1st Round - Play on or before 9th June 2019

Wendy West vs Lilian Holiday (Wokingham)

Wokingham

Lost





Senior Singles




1st Round - Play on or before 29th May 2019

Muriel Sadler vs Marion Rumble (Island Bohemian)

Island Bohemian

W/O to Tilehurst


Sandra Kemp vs Helen Jones (Suttons)

Tilehust

Lost


Julie Merry vs Val Oakley (Reading)

Tilehurst

Won





2nd Round - Play on or before 16th June 2019

Pat Holland vs Caroline Hitt (Suttons)

Tilehurst

Won


Julie Merry vs C. Goddard (Island Bohemian)

Tilehurst

Won

Muriel Sadler vs Helen Jones (Suttons)

Tilehurst

Won

Last 16 - Play on or before 1st July 2019

Pat Holland vs P. Sapey (Abingdon)

Abingdon


Muriel Sadler vs E. Spencer (Bracknell)

Tilehurst

Won

Julie Merry vs K. Barao (Maidenhead Thickett)

Maidenhead Thickett

Won

Quarter Final - Play on or before 13th July 2019

Muriel Sadler vs TBC

Julie Merry vd S. Pearce (Wokingham)

Wokingham

Pairs




1st Round - Play on 24th May 2019

Rosemary Russell & Julie Merry vs J. Usher & J. Broughton (TMX)

Three Mile Cross

Won





2nd Round - Play on 29th May 2019

Sandra Kemp & Melanie Beck vs S. Gomez & E. Hughesdon (Maiden Erlegh)

Maiden Erlegh

Lost


Rosemary Russell & Julie Merry vs Yvonne Hailstone & Eileen Fulbrook (Reading)

Reading

Won

Pat Holland & Muriel Sadler vs Linda Robinson & Val Oakley (Reading)

Tilehurst

Won

Gaye Staker & Jacqui Wood vs Sue Young & Marilyn Rumble (Island Bohemian)

Tilehurst

W/O to Tilehurst

3rd Round - Play on 31st May 2019

Rosemary Russell & Julie Merry vs Cheryl Coby & Morgan Merryweather (Island Bohemian)

Tilehurst

Lost

Pat Holland & Muriel Sadler vs L. Watkins & co (Woodley)

Tilehurst

Won

Gaye Staker & co vs L. McKay & co (Farley)

Tilehurst

Won

Last 16 - Play on 3rd June 2019

Pat Holland & Muriel Sadler vs Gaye Staker & co

Tilehurst

Lost

Quarter Final - Play on 30th June/1st July

Gaye Staker & Wendy West vs S. Thompson & E. Herbert (Wokingham)

TBC





Senior Pairs




1st Round - Play on or before 30th May 2019

Sandra Kemp & Iris Norcott vs E. Allen & L. Salmon (TMX)

Three Mile Cross

Lost


Rosemary Russell & Julie Merry vs Helen Jones & Caroline Hitt (Suttons

Suttons

Lost





2nd Round - Play on or before 17th June 2019

Pat Holland & Muriel Sadler vs M. Argyle & N. Friend (TMX)

Three Mile Cross

Lost


Jacqui Wood and Gaye Staker vs Bev Wall & Wendy Smart (Prospect Park)

Prospect Park

W/O to Prospect Park









Triples




1st Round - Play on 15th May 2019

Jackie Wood & co vs Carol Dover & co (Suttons)

Suttons

Lost


Sandra Kemp & co vs Helen Jones & co (Suttons)

Suttons

Lost


Jean Parr & co vs Sue Young & co (Island Bohemian)

Island Bohemian

Lost


Pat Holland & co vs Pat Fowkes & co (Caversham)

Tilehurst

Lost









Fours




2nd Round - Play on 8th May 2019 

Sandra Kemp & co vs Pat Holland & co 

Tilehurst

Won





Last 16 - Play on 13th May 2019

Sandra Kemp & co vs C. Williams & co (Windsor & Eaton)

Windsor & Eaton

Won





Quarter Final - Play on 30th June/1st July

Sandra Kemp & co vs Kim Eales & co (Maidenhead Town)





Senior Fours




1st Round - Play on 19th June 2019

Julie Merry & co vs P. Pearce & co (Kingston Bagpuize)

Tilehurst

Won





2nd Round - Play on 24th June 2019

Pat Holland & co vs Lilian Holiday & co (Wokingham)

Tilehurst



Julie Merry & co vs C. Allcock & co (Island Bohemian)

Tilehurst






Top Club




2nd Round - Play on 18th May 2019

Tilehurst vs Bracknell

Tilehurst

Won





Quarter Final - Play on 8th June 2019

Tilehurst vs Hagbourne

Tilehurst

Lost