Tilehurst Bowls Club

County Results 2018


Men





Venue

Result

Singles




Preliminary Round - Play on 25th May 2018

Jonathan Green vs R. Kozlowski (Thatcham)

Thatcham

W/O to Thatcham


Aubrey Merry vs C. Hockley (Trentham)

Trentham

Won


Ancet Rodrigues vs R. Pike (Thatcham)

Thatcham

Won


Dan W-Emberson vs W. Page (Trentham)

Trentham

W/O to Tilehurst


John Russell vs M. Blizzard (Thatcham)

Tilehurst

W/O to Thatcham


Andy Knapper vs R. Harris (Thatcham)

Thatcham

Won





1st Round - Play on 1st June 2018

Mark Clisby vs D. Parsonson (Thatcham)

Thatcham

Won


Steve Gilbert vs D. Oakes (Thatcham)

Tilehurst

WO to Thatcham


Scott Winskill vs D. Miles (Thatcham)

Tilehurst

Lost


Aubrey Merry vs Ancet Rodrigues

Tilehurst

Won


Andy Knapper vs M. Blizzard (Thatcham)

Thatcham

Won


Dan W-Emberson vs R. Hutt (Hungerford)

Tilehurst

W/O to Hungerford





2nd Round - Play on 8th June 2018

Mark Clisby vs D. Oakes (Thatcham)

Tilehurst

Won


Aubrey Merry vs R. Kozlowski (Thatcham)

Thatcham

Won


Andy Knapper vs R. Hutt (Hungerford)

Hungerford

Won





3rd Round - Play on 15th June 2018

Mark Clisby vs P. Warne (Thatcham)

Tilehurst

Won


Aubrey Merry vs Andy Knapper

Tilehurst

Lost





Last 16 - Play on 22nd June 2018

Mark Clisby vs D. Clark (Reading)

Tilehurst

Won


Andy Knapper vs A. Franklin (Wokingham)

Tilehurst

Won





Quarter Finals - Play on 15th July 2018

Mark Clisby vs B. Mallandain (Maidenhead Town)

Three Mile Cross

Won


Andy Knapper vs P. Van De Mortel (Kingston B&S)

Three Mile Cross

Won





Semi-Finals - Play on 15th July 2018

Mark Clisby vs Stephen Hall (Caversham)

Three Mile Cross

Won


Andy Knapper vs S. Edwards (Abingdon)

Three Mile Cross

Lost





Finals - Play on 5th August 2018

Mark Clisby vs S. Edwards (Abingdon)

Reading

Lost









Unbadged Singles




Preliminary Round - Play by 20th May 2018

Gerry Neal vs D. Edwards (Newbury)

Newbury

Scratched


Iain White vs G. Bradley (Thatcham)

Tilehurst

Won





1st Round - Play by 3rd June 2018

Geoff Tombs vs D. Brown (Trentham)

Tilehurst

Lost


Ian Wicks vs I. Keylock (Thatcham)

Tilehurst

Lost


Ancet Rodrigues vs R. Nunn (Trentham)

Trentham

W/O to Ancet


Iain White vs P. Hanington (Prospect Park)

Tilehurst

Won





2nd Round - Play by 17th June 2018

Ancet Rodrigues vs R. Kent (Thatcham)

Thatcham

Lost


Iain White vs T. Sinfield (Newbury)

Tilehurst

Won





3rdound - Play by 17th June 2018

Iain White vs P. Warne

Thatcham

Lost









Junior Singles




Preliminary Round - Play by 10 June 2018

Scott Winskill vs C. Lai (Abingdon)

Abingdon

Won


David Hancock vs Lee Brown

Tilehurst

W/O to David Hancock





1st Round - Play by 1st July 2018

Scott Winskill vs E. Winskill (Shrivenham)

Tilehurst

Won


David Hancock vs T. Moore (Reading)

Tilehurst

Won





Semi-Final - Play on 13th July 2018

Scott Winskill vs L. Sabatini (Reading)

Three Mile Cross

Lost


David Hancock vs K. Mallandain (Reading)

Tilehurst

Won





Final - Play on 5th August 2018

David Hancock vs L. Sabatini (Reading)

Reading

Won





Two-Wood Singles




1st Round - Play by 3rd June 2018

Steve Gilbert vs R. Hutt (Hungerford)

Tilehurst

W/O to Hungerford


Scott Winskill vs R. Clark (Trentham)

Tilehurst

Won


Andy Knapper vs R. Kent (Thatcham)

Thatcham

W/O to Andy


Aubrey Merry vs Jonathan Green

Tilehurst

Won


John Russell vs T. O'Neil (Newbury)

Newbury

W/O to Newbury


Dan W-Emberson vs J. Caddy (Thatcham)

Thatcham

W/O to Thatcham





2nd Round - Play by 17th June 2018

Mark Clisby vs  J. Caddy (Thatcham)

Thatcham

Won


Aubrey Merry vs B. Williams (Thatcham)

Thatcham

Lost


Andy Knapper vs C. Hockley (Trentham)

Tilehurst

Won


Scott Winskill vs R. Hutt (Hungerford)

Hungerford

Lost





Final Stages - Play on 23rd June 2018

Andy Knapper vs B. Mallandain (Maidenhead Town)

Bracknell

Won


Mark Clisby vs D. Holder (Reading)

Reading

Lost






Andy Knapper vs T. Marshall (Windsor & Eaton)

Bracknell

Lost









Champion of Champions




Preliminary Round - Play by 20th May 2018

Jonathan Green vs D. Chivers (Newbury)

Tilehurst

Won





1st Round - Play by 3rd June 2018

Jonathan Green vs D. Miles (Thatcham)

Tilehurst

Won





2nd Round - Play by 17th June 2018

Jonathan Green vs A. Stephens (Trentham)

Tilehurst

Lost









Two-Wood Champion of Champions




1st Round - Play by 10 June 2018

Andy Knapper vs J. Hart (Caversham)

Caversham

Won





2nd Round - Play by 1st July 2018

Andy Knapper vs K. Channa (Hurst)

Hurst

Won





Quarter Final - Play by 22nd July 2018

Andy Knapper vs P. Cooper (Shrivenham)

Tilehurst

Won





Semi-Final - Play on 3rd August 2018

Andy Knapper vs J. Heapy (Hagbourne)

Caversham

Won





Final - Play on 12th August 2018

Andy Knapper vs B. Gill (Desborough)

Thatcham

Lost









Secretaries Singles




2nd Round - Play by 17th June 2018

A. Harding vs G. Belcher (Burghfield)

Burghfield

Lost









Pairs




Preliminary Round - Play on 24th May 2018

Aubrey Merry & co vs C. Hockley & co (Trentham)

Trentham

Won


Ian Wickes & co vs B. Lawrence & co (Thatcham)

Tilehurst

Lost


Les West & co vs J. Green & co (Newbury)

Newbury

Won


Mark Clisby & co vs N. Haines & co (Thatcham)

Thatcham

Lost





1st Round - Play on 31st May 2018

Pete Curtis & co vs N. Haines & co (Thatcham)

Thatcham

Lost


Iain White & co vs T. O'Neil & co (Newbury)

Newbury

Lost


Andy Knapper & co vs G. Belcher & co (Burghfield)

Tilehurst

Won


Mark Hancock & co vs J. Wood & co (Thatcham)

Thatcham

Won


Aubrey Merry & co vs B. Lawrence & co (Thatcham)

Tilehurst

Won


Les West & co vs G. Ballantyne & co (Thatcham)

Tilehurst

Won





2nd Round - Play on 7th June 2018

Aubrey Merry & co vs Les West & co

Tilehurst

Won


Andy Knapper & co vs T. Broad & co (Thatcham)

Thatcham

Won


Mark Hancock & co vs R. Clark & co (Trentham)

Trentham

Won





3rd Round - Play on 7th June 2018

Aubrey Merry & co vs N. Haines & co (Thatcham)

Tilehurst

Lost


Andy Knapper & co vs T. O'Neil & co (Newbury)

Newbury

Won


Mark Hancock & co vs D. Parsonson & co (Thatcham)

Thatcham

Won





Last 16 - Play on 21st June 2018

Andy Knapper & co vs D. Gibbons & co (Wantage)

Tilehurst

Won


Mark Hancock & co vs S. Wright (Maidenhead Town)

Tilehurst

Lost





Quarter Final - Play on 5th July 2018

Andy Knapper & co vs G. Colebrooke & co  (Suttons)

Thatcham

Won





Semi- Final - Play on 12th July 2018

Andy Knapper & co vs N. Jones & co (Reading)

Thatcham

Lost





Junior Pairs




Semi-Final - Play on 5th July 2018

Scott Winskill & David Hancock vs L. Sabatini & T.  Moore (Reading)

Thatcham

Won





Final - Play on 12th July 2018

Scott Winskill & David Hancock vs K & B. Mallandain

Thatcham

Lost









Triples




Preliminary Round - Play on 3rd May 2018

Les West & co vs R. Featherstone & co (Thatcham)

Tilehurst

Won


Aubrey Merry & co vs B. Russ & co (Prospect Park)

Prospect Park

Won


Pete Curtis & co vs B. Dibley & co (Prospect Park)

Tilehurst

Won





1st Round - Play on 10th May 2018

Terry Stevens & co vs G. Belcher (Burghfield)

Burghfield

Lost


Scott Winskill & co vs M. Saunders & co (Trentham)

Tilehurst

Won


Les West & co vs Aubrey Merry & co

Tilehurst

Lost


Pete Curtis & co vs D. Brown & co (Trentham)

Tilehurst

Won





2nd Round - Play on 14th May 2018

Scott Winksill & co vs B. Lawrence & co (Thatcham)

Thatcham

Won


Aubrey Merry & co vs Tony Aubrey & co (Thatcham)

Tilehurst

Won


Pete Curtis & co vs D. Parsonson & co (Thatcham)

Tilehurst

Lost





Last 16 - Play on 18th May 2018

Scott Winksill & co vs N. Jones & co (Reading)

Reading

Won


Aubrey Merry & co vs T. Curren & co (Suttons)

Tilehurst

Won





Quarter Finals - Play on 6th July 2018

Scott Winksill & co vs P. Rose & co (Twyford)

Suttons

Won


Aubrey Merry & co vs T. Davies & co (Bracknell)

Suttons

Lost





Semi Finals - Play on 13th July 2018

Scott Winksill & co vs L. Sabatini (Reading)

Suttons

Lost









Benevolent Triples




1st Round - Play by 3rd June 2018

Tilehurst vs Three Mile Cross

Three Mile Cross

Won





2nd Round - Play by 24th June 2018

Tilehurst vs Great Hollands

Tilehurst

Won





3rd Round - Play by 15th July 2018

Tilehurst vs Bracknell

Bracknell

Lost









Fours




1st Round - Play on 4th June 2018

Scott Winskill & co vs J. Pye (Newbury)

Newbury

Won


Pete Curits & co vs L. Davis & co (Thatcham)

Thatcham

Won


Aubrey Merry & co vs G. Belcher (Burghfield)

Burghfield

Won





2nd Round - Play on 11th June 2018

Scott Winskill & co vs Pete Curits & co

Tilehurst

Won


Aubrey Merry & co vs T. O'Neil (Newbury)

Newbury

Lost





Last 16 - Play on 18th June 2018

Scott Winskill & co vs D. Holder (Reading)

Tilehurst

Won





Quarter Final - Play on 4th July 2018

Scott Winskill & co vs P. Bunting & co (Reading)

Tilehurst

Won





Semi-Final - Play on 9th July 2018

Scott Winskill & co vs R. Heathman & co (Windsor & Eaton)

Tilehurst

Won





Final - Play on 5th August 2018

Scott Winskill & co vs G. Ballantyne & co (Thatcham)

Reading

Won









Senior Fours




1st Round - Play on 11th May 2018

Ancet Rodrigues & co vs R. Harris & co (Thatcham)

Thatcham

Lost


Pete Curtis & co vs L. Davis & co (Thatcham)

Thatcham

Won





2nd Round - Play on 17th May 2018

Pete Curtis & co vs P. Rogers & co (Abingdon)

Abingdon

Won





Quarter Finals - Play on 21st May 2018

Pete Curtis & co vs T. Davis & co (Bracknell)

Bracknell

Won





Semi-Final - Play on 2nd July 2018

Pete Curtis & co vs K. Scrace  co (Maidenhead Thicket)

Tilehurst

Won





Final - Play on 9th July 2018

Pete Curtis & co vs B. Adams & co (Desborough)

Tilehurst

Lost









Double Fours




1st Round - Play on 16th July 2018

Tilehurst vs Wantage

Home & Away

W/O to Tilehurst





2nd Round - Play on  23rd July 2018

Tilehurst vs Hungerford

Home & Away

Won





3rd Round - Play on 30th July 2018

Tilehurst vs Maidenhead Thicket

Home & Away

Won





4th Round - Play on 6th August 2018

Tilehurst vs Abingdon

Home & Away

Won





Final - Play on 12th August 2018

Tilehurst vs Thatcham

Thatcham

Lost









Club Championship




1st Round - To be played on 26th July 2018

Tilehurst vs Hagbourne

Home & Away

W/O to Tilehurst





2nd Round - To be played on 2nd August 2018

Tilehurst vsThatcham

Home & Away

Won





3rd Round - To be played on 9th August 2018

Tilehurst vs Reading

Home & Away

Won





Final - Play on 12th August 2018

Tilehurst vs Suttons

Thatcham

Won














Mixed





Venue

Result

Mixed Double Fours




1st Round - Play on 20th May 2018

Tilehurst vs Burghfield

N/A

W/O to Tilehurst





2nd Round - Play on 3rd June 2018

Tilehurst vs Wantage

Tilehurst

Won





3nd Round - Play on 17th June 2018

Tilehurst vs Woodley

Tilehurst

Won





Semi-Final - Play on 29th July 2018

Tilehurst vs Suttons

Maidenheand Town

Lost






Ladies





Venue

Results

Singles




2nd Round - Play on 18th June 2018

Muriel Sadler vs D. Ash (Caversham)

Tilehurst

W/O to D. Ash


Sandra Kemp vs P. Fowkes (Caversham)

Caversham

Lost


Julie Merry vs S. Windmill (Island Bohemian)

Tilehurst

Lost





3rd Round - Play on 22nd June 2018

Pat Holland vs J. Howe (Suttons)

Suttons

Won





Last 16 - Play on 25th June 2018

Pat Holland vs L. Holliday (Wokingham)

Wokingham

Lost









Senior Singles




1st Round - Play on or before 27th May 2018

Sandra Kemp vs S. Pearce (Wokingham)

Wokingham

Lost





2nd Round - Play on or before 17th June 2018

Ros Gilbert vs V. Oakley (Reading)

Reading

Lost









Unbadged Singles




1st Round - Play on or before 27th May 2018

Ros Gilbert vs Y. Kirton (Reading)

Tilehurst

Won





2nd Round - Play on or before 10th June 2018

Roz Gilbert vs S. Coston (Trentham)

Trentham

Lost









Pairs




1st Round - Play on 18th May 2018

Ros Gilbert & Jane Howman vs Rosemary Russell & Jacqui Wood

Tilehurst

W/O to Rosemary & Jacqui


Julie Merry & Gaye Staker vs L. Robinson & V. Oakley (Reading)

Tilehurst

Lost





2nd Round - Play on 25th May 2018

Pat Holland & Wendy West vs A. Mitchell & C. Wooldridge (Island Bohemian)

Tilehurst

Won


Sandra Kemp & Melanie Beck vs S. Young & M. Rumble (Island Bohemian)

Island Bohemian

Lost


Rosemary Russell & Jacqui Wood vs B. Wall & T. Slark (Caversham)

Tilehurst

Lost





3rd Rounds - Play on 1st June 2018

Pat Holland & Muriel Sadler  vs W. Smart & P. Withers (Prospect Park)

Tilehurst

Won





Last 16 - Play on 6th June 2018

Pat Holland & Muriel Sadler vs L. Orlando & H. Moore (Didcot)

Tilehurst

Lost









Senior Pairs




1st Round - Play on or before 29th May 2018

Julie Merry & Rosemary Russell vs S. Thompson & S. Dutton (Wokingham)

Wokingham

Lost


Sandra Kemp & Iris Norcott vs P. Clanfield & A. Mace (Island Bohemian)

Island Bohemian

Won


Ros Gilbert & Melanie Beck vs L. Sims & D. Whitehead (Abingdon)

Abingdon

W/O given to Abingdon


Pat Holland & Muriel Sadler vs P. Fowkes & T. Slark (Caversham)

Tilehurst

Won





2nd Round - Play on or before 12th June 2018

Jacqui Wood & Gaye Staker vs C. Comley & J. Strong (Trentham)

Trentham

Won


Sandra Kemp & Iris Norcott vs J. Gardiner & V. Oakley (Reading)

Reading

Lost


Pat Holland & Muriel Sadler vs H. Moore & L. Orlando (Didcot)

Tilehurst

W/O given to Didcot





3rd Round - Play on or before 27th June 2018

Jacqui Wood & Gaye Staker vs S. Goodchild & K. Barao (Maidenhead Thickett)

Maidenhead Thickett

Won





4th Round - Play on or before 13th July 2018

Jacqui Wood & Gaye Staker vs E. Spencer & D. Humphrey's (Bracknell)

Bracknell

Lost









Triples




1st Round - Play on 14th May 2018

Pat Holland & co vs P. Boswell & co (Farley Hill)

Farley Hill

Won


Sandra Kemp & co vs S. Young & co (Island Bohemian)

Island Bohemian

Lost


Julie Merry & co vs H. Jones & co (Suttons)

Suttons

Lost


J. Thompson & co vs W. Smart & co (Prospect Park)

Prospect Park

Lost





2nd Round - Play on 21st May 2018

Marie  Hayes & co vs M. Merryweather & co (Island Bohemian)

Island Bohemian

Won


Pat Holland & co vs C. Dover & co (Suttons)

Suttons

Won





Last 16 - Play on 4th June 2018

Marie  Hayes & co vs Pat Holland & co

Tilehurst

Lost





Quarter Final - Play on 30th June/2nd July  2018

Pat Holland & co vs S. Goodchild & co (Maidenhead Thickett)

Burghfield

Lost









Fours




2nd Round - Play on 16th May 2018

Sandra Kemp & co vs H. Jones & co (Suttons)

Suttons

Lost


Rosemary Russell & co vs W. Smart & co (Prospect Park)

Prospect Park

Won





Last 16 - Play on 30th May 2018

Rosemary Russell & co vs J. Sanders & co (Great Hollands)

Great Hollands

Lost









Senior Fours




1st Round - Play on or before 8th June 2018

Rosemary Russell & co vs L. Robinson & co (Reading)

Tilehurst

Won


Pat Holland & co vs M. Booth & co (Abingdon)

Tilehurst

Won





2nd Round - Play on or before  20th June 2018

Rosemary Russell & co vs S. Harrison & co (Thatcham)

Tilehurst

Lost


Pat Holland & co vs S. Durkin & co (Bracknell)

Bracknell

Won





Quarter Final - Play on or before  27th June 2018

Pat Holland & co vs G. Dorey & co (Windsor Great Park)

Tilehurst

Won





Semi Final - Play on 30th June/2nd July  2018

Pat Holland & co vs S. Harrison & co (Thatcham)

Burghfield

Lost