Tilehurst Bowls Club

County Results 2016

 

Men

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Result

Unbadged Singles

 

 

1st Round

K. Maplesden vs P. Simpson (Newbury)

Lost

 

A. Rodrigues vs G. Shultheiss (Thatcham)

Won

 

A. Jones vs R. Kent (Thatcham)

W/O to Thatcham

 

 

 

2nd Round

G. Tombs vs J. Youngman (Thatcham)

Lost

 

A. Rodrigues vs P. Kay (Thatcham)

Won

 

 

 

3rd Round

A. Rodrigues vs J. Green (Newbury)

Won

 

 

 

Last 16

A. Rodrigues vs P. Janota (University)

Lost

 

 

 

 

 

 

Champion of Champions

 

 

1st Round

A. Knapper vs G. Belcher (Burghfield)

Won

 

 

 

2nd Round

A. Knapper vs A. Stephens (Trentham)

Won

 

 

 

3rd Round

A. Knapper vs G. Ballantyne (Thatcham)

Won

 

 

 

Semi-Final

A. Knapper vs I. Perton (Maidenhead Thickett)

Won

 

 

 

Final

A. Knapper vs D. Gibbons (Wantage)

Won

 

 

 

 

 

 

2 Wood Singles

 

 

1st Round

D. W-Emberson vs C. Hawkins (Thatcham)

W/O to Thatcham

A. Knapper vs G. Ballantyne (Thatcham)

Won

 

J. Russell vs K. Belcher (Burghfield)

 

 

 

 

2nd Round

A. Merry vs J. Caddy (Thatcham)

Won

 

A. Knapper vs P. Sheppard (Trentham)

Won

 

 

 

Last 32

A. Merry vs M. Blizzard (Thatcham)

Lost

 

 

 

Last 16

A.Knapper vs R. Goodchild (Morland)

Won

 

 

 

1/4 Final

A. Knapper vs M. Cole (Didcot)

Won

 

 

 

Semi-Final

A. Knapper vs P. Melhuish (Wokingham)

Won

 

 

 

Final

A. Knapper vs B. Williams (Thatcham)

Won

 

 

 

 

 

 

2 Wood Champion of Champions

 

 

2nd Round

A. Knapper vs N. Pennock (Newbury)

Won

 

 

3rd Round

A. Knapper vs D. Parsonsons (Thatcham)

Won

 

 

 

Semi-Final

A. Knapper vs R. Goodchild (Morland)

Lost

 

 

 

 

 

 

Singles

 

 

1st Round

D. W-Emberson vs G. Ballantyne (Thatcham)

W/O to D. W-Emberson

 

M. Ellis vs M. Marshall (Thatcham)

W/O to M. Ellis

 

A. Collins vs C. Hawkins (Thatcham)

Won

 

A. Merry vs M. Blizzard (Thatcham)

Won

 

K. Jones vs Hodder (Newbury)

W/O K. Jones

 

T. Bicknell vs A. Knapper

Lost

 

 

 

2nd Round

D. W-Emberson vs A. Stephens (Trentham)

Won

 

M. Ellis vs S. Ritchie (Thatcham)

Won

 

A.Collins vs B. Williams (Thatcham)

Lost

 

A. Merry vs G. Schultheiss (Thatcham)

Won

 

K. Jones vs A. Knapper

Lost

 

 

 

3rd Round

D. W-Emberson vs R. Hutt (Hungerford)

Won

 

M. Ellis vs G. Belcher (Burghfield)

Lost

 

A. Merry vs B. Williams (Thatcham)

Won

 

A. Knapper vs D. Miles (Thatcham)

Won

 

 

 

Last 16

D. W-Emberson vs J. Heapy (Hagbourne)

Lost

 

A. Merry vs L. Sabatini (Reading)

Won

 

A. Knapper vs K. Mallandain (Desborough)

Won

 

 

 

1/4 Final

A. Merry vs D. Gibbons (Wantage)

Won

 

A. Knapper vs M. Rivoira (University)

Won

 

 

 

Semi-Final

A. Knapper vs A. Merry

Won

 

 

 

Final

A. Knapper vs S. Jones (Suttons)

Lost

 

 

 

 

 

 

Junior Singles

 

 

1st Round

T. Bicknell vs D. Hancock (Didcot)

Lost

 

 

 

 

 

 

Pairs

 

 

1st Round

D. W-Emberson & A. Merry vs R. Harries & A. Aubrey (Thatcham)

Won

 

K. Maplesden & B. Walles vs A. Parsons & J. Stargatt (Burghfield)

Won

 

K. Jones & L. West vs J. Pye & N. Rogers (Newbury)

Won

 

A. Knapper & A. Collins vs G. Ballantyne & S. Ritchie (Thatcham)

Won

 

M. Ellis & T. Bicknell vs D. Oakes & D. Miles (Thatcham)

Lost

 

J. Russell & I. White vs A. Stephans & P. Sheppard (Trentham)

Won

 

 

 

2nd Round

D. W-Emberson & A. Merry vs K. Mapelsden & B. Walles

Won

 

K. Jones & L. West vs D. Louis & J. Caddy (Thatcham)

Won

 

A. Knapper & A. Collins vs T. Sinfield & D. Chivers (Newbury)

Lost

 

J. Russell & I. White vs R. Kent & B. Lawrence (Thatcham)

Won

 

 

 

3rd Round

D. W-Emberson & A. Merry vs K. Jones & L. West

Lost

 

J. Russell & I. White vs G & K. Belcher (Burghfield)

Won

 

 

 

Last 16

K. Jones & L. West vs S. Jones & R. Buckett (Suttons)

Won

 

J. Russell & I. White vs P. Moruzzi & C. Shaw (Bracknell)

Lost

 

 

 

1/4 Final

K. Jones & L. West vs P. Mortel & S. Fraser (Kingston B&S)

Lost

 

 

 

 

 

 

Triples

 

 

1st Round

K. Jones & co vs J. Green & co (Newbury)

Won

 

N. Cabeldu & co vs K. Belcher & co (Burghfield)

Lost

 

K. Mapelsden & co vs G. Bradley & co (Thatcham)

Lost

 

 

 

2nd Round

A. Knapper & co vs G. Knapper & co

Won

 

K. Jones & co vs T. O'Neill & co (Newbury)

Won

 

 

 

3rd Round

A. Knapper & co vs B. Harris & co (Thatcham)

Lost

 

K. Jones & co vs J. Pye & co (Newbury)

Won

 

 

 

Last 16

K. Jones, L. West & A. Merry vs J. Turner & co (Sunningdale)

Won

 

 

 

1/4 Final

K. Jones, L. West & A. Merry vs R. Newman, J. Stradling & D. Hall (Reading)

Lost

 

 

 

 

 

 

Fours

 

 

1st Round

A. Knapper & co vs D. Bartlett & co (Burghfield)

Won

 

K. Jones & co vs L. Cox & co (Thatcham)

Won

 

K. Mapelsden & co vs B. Williams & co (Thatcham)

Lost

 

 

 

2nd Round

A. Knapper & co vs A. Stephens & co (Trentham)

W/O to Tilehurst

 

K. Jones & co vs B. Williams & co (Thatcham)

Lost

 

 

 

Last 16

A.Knapper & co vs K. Richardson & co (Wokingham)

Won

 

 

 

1/4 Final

A. Knapper & co vs G. Crisp & co (Royal Household)

Won

 

 

 

Semi-Final

A. Knapper, A. Collins, D. W-Emberson & A. Merry vs N. Gauld & co (Reading)

Lost

 

 

 

 

 

 

Secretaries Singles

 

 

1st Round

P. Jewkes vs G. Simmonds (Trentham)

Won

 

 

 

2nd Round

P. Jewkes vs A. Copeland (Pangbourne)

Won

 

 

 

Semi-Final

P. Jewkes vs E. Wright (Maidenhead Town)

Won

 

 

 

Final

P. Jewkes vs L. Hillier (Island Bohemian)

Lost

 

 

 

 

 

 

Club Championship

 

 

2nd Round

Prospect Park

W/O to TIlehurst

 

 

 

3rd Round

Thatcham

Won

 

 

 

Semi-Final

Maidenhead Town

Won

 

 

 

Final

Suttons

Won

 

 

 

 

 

 

Double Fours

 

 

1st Round

Hungerford

Won

 

 

 

2nd Round

Newbury

Won

 

 

 

3rd Round

Thatcham

Won

 

 

 

Semi-Final

Didcot

Won

 

 

 

Final

Maidenhead Town

Lost

 

 

 

 

 

 

Benevolent Triples

 

 

1st Round

Prospect Park

Won

 

 

 

2nd Round

Shrivenham

Won

 

 

 

3rd Round

Suttons

Won

 

 

 

Semi-Final

Wargrave

Lost

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ladies

 

 

 

 

Singles

 

 

1st Round

P. Holland vs H. Jones (Suttons)

Lost

 

V. Ryan vs D. Ash (Caversham)

W/O to Tilehurst

 

B. Wall vs M. Parkinson (Maiden Erlegh)

W/O to Tilehurst

 

J. Merry vs C. Newman (Reading)

W/O to Tilehurst

 

 

 

2nd Round

J. Merry vs M. Merry-Weather (Island Bohemian)

Lost

 

V. Ryan vs H. Jones (Suttons)

Lost

 

B. Wall vs C. Hitt (Suttons)

Won

 

 

 

Last 16

B. Wall vs A. Garratt (Faringdon)

Won

 

 

 

1/4 Final

B. Wall vs S. Gilbert (Didcot)

Won

 

 

 

Semi-Final

B. Wall vs B. Aubrey (Thatcham)

Lost

 

 

 

 

 

 

Unbadged Singles

 

 

1st Round

R. Gilbert vs J. Taylor (Burghfield)

Lost

 

 

 

 

 

 

Pairs

 

 

1st Round

J. Merry & G. Staker vs B. Smith & M. Wright (Island Bohemian)

Lost

 

M. Willey & S. Jones vs C. Woodbridge & M. Merryweather (Island Bohemian)

W/O to Island Bohemian

 

 

 

2nd Round

B.Wall & R. Russell vs P. Withers & P. Chapman (Prospect Park)

W/O to Tilehurst

 

M. Hayes & J. Howman vs P. Holland & M. Beck

W/O to M. Hayes & J. Howman

 

C. Brooks & S. Emmans vs G. Chamberlain & S. Bartlett (Burghfield)

Lost

 

 

 

3rd Round

B. Wall & R. Russell vs M. Hayes & J. Howman

Won

 

 

 

Last 16

B. Wall & R. Russell vs J. Murphy & S. Gilbert (Didcot)

Lost

 

 

 

 

 

 

Triples

 

 

1st Round

J. Merry & co vs H. Woodley & co (Woodley)

Won

 

 

 

2nd Round

M. Hayes & co vs C. Newman & co (Reading)

Won

 

B. Wall & co vs P. Fowkes & co (Caversham)

Won

 

J. Parr & co vs S. Rushton & co (Reading)

W/O J. Parr & co

 

S. Emmans & co vs H. Wellington & co (Burghfield)

W/O to H. Wellington & co

 

J. Merry & co vs M. Merry-weather & co (Island Bohemian)

Won

 

 

 

3rd Round

J. Merry & co vs S. Young & co (Island Bohemian)

Won

 

M. Hayes & co vs B. Wall & co

Lost

 

J. Parr & co vs H. Wellington & co (Burghfield)

Won

 

 

 

Last 16

J. Merry & co vs A. Mann & co (Windsor & Eaton)

Lost

 

B. Wall & co vs L. Holliday & co (Wokingham)

Lost

 

J. Parr & co vs J. Porter & co (Didcot)

W/O to Didcot

 

 

 

 

 

 

Fours

 

 

1st Round

J. Merry & co vs G. Chamberlain & co (Burghfield)

W/O toTilehurst

 

 

 

2nd Round

B. Wall & co vs B. Smith & co (Island Bohemian)

Lost

 

J. Merry & co vs S. Young & co (Island Bohemian)

Lost

 

 

 

 

 

 

Over 55 Singles

 

 

1st Round

V. Ryan vs R. Gilbert

W/O to V. Ryan

 

 

 

2nd Round

V. Ryan vs K. Eales (Maidenhead Town)

Lost

 

 

 

 

 

 

Over 55 Pairs

 

1st Round

R. Russell & M. Beck vs S. Powling & P. Smith (Didcot)

Won

 

B. Wall & V. Ryan vs P. Tripp & S. J. Beal (Maidenhead Town)

W/O to P. Tripp & J. Beal (Maidenhead Town)

 

J. Wood & J. Merry vs B. Smith & C. Waters (Island Bohemian)

W/O to Island Bohemian

 

 

 

2nd Round

P. Holland & W.West vs V. Melber & A. Murray (Wokingham)

Won

 

R. Russell & M. Beck vs J. Holmes & T. O'Conner (Wokingam)

Lost

 

 

 

3rd Round

P. Holland & W. West vs M. Booth & R. Twinn (Abingdon)

Won

 

 

 

4th Round

P. Holland & W. West vs P. Fowkes & T. Slark (Caversham)

Won

 

 

 

Semi-Final

P. Holland & W. West vs L. Orlando & L. Storer (Didcot)

Lost

 

 

 

 

 

 

Champion of Champions

 

 

1st Round

N/A

 

 

 

 

 

 

 

Secretaries/Treasurer/Delegates

 

 

2nd Round

B. Wall vs J. Allen (Reading)

Won

 

 

 

3rd Round

B. Wall vs L. Burton (Abingdon)

Won

 

 

 

Semi-Final

B. Wall vs K. Eales (Maidenhead Town)

Won

 

 

 

Final

B. Wall vs V. Thornhill (Hagbourne)

Won

 

 

 

 

 

 

Top Club

 

 

1st Round

Suttons

Won

 

 

 

2nd Round

Woodley

Lost

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mixed

 

 

 

 

Mixed Double Fours

 

 

1st Round

AWRE

W/O given to Tilehurst

 

 

 

2nd Round

Prospect Park

Won

 

 

 

3rd Round

Thatcham

Won

 

 

 

Semi Final

Wantage

Won

 

 

 

Final

Royal Household

Lost

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Singles

 

 

1st Round

P. Holland vs J. Allen (Reading)

W/O to J. Allen

 

J. Merry vs B. Reed (Suttons)

W/O to J. Merry

 

 

 

2nd Round

B. Wall vs Y. Brooks (Suttons)

Lost

 

J. Merry vs C. Hitt (Suttons)

Won

 

 

 

3rd Round

J .Merry vs E. Fulbrook (Reading)

Lost

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pairs

 

 

1st Round

J. Merry & I. Norcott vs C. Newman & A. Byles (Reading)

Lost

 

 

 

2nd Round

J. Howman & G. Vaughan vs S. Young & M. Rumble (Island Bohemian)

Lost

 

B. Wall & R. Russell vs Y. Hailstone & E. Fulbrook (Reading)

Lost

 

C. Brooks & S. Emmans vs M. Williams & J. Taylor (Burghfield)

Lost

 

R. Gilbert & M. Beck vs J. Wood & W. West

Won

 

 

 

3rd Round

R. Gilbert & M. Beck vs S. Allum & V. Methven

Lost

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Triples

 

 

2nd Round

B. Wall & co vs M. Parkinson & co (Maiden Erlegh)

Lost

 

J. Merry & co vs Y. Brooks & co (Suttons)

Lost

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fours

 

 

1st Round

J. Parr & co vs J. Hardie & co (Reading)

Lost

 

B. Bradbrook & co vs J. Sainsbury & co (Burghfield)

Lost

 

 

 

2nd Round

J. Merry & co vs W. Smart & co (Prospect Park)

Won 29 - 21

 

B. Wall & co vs J. Back & co (Caversham)

Won

 

 

 

Last 16

J. Merry & co vs G. Chamberlain & co (Burghfield)

Won

 

B. Wall & co vs H. Hembling & co (Shrivenham)

Won

 

 

 

1/4 Final

J. Merry & co vs J. Holmes & co (Wokingham)

Won

 

B. Wall & co vs L. Holliday & co (Wokingham)

Won

 

 

 

Semi-Final

J. Merry & co vs J. Porter & co (Didcot)

Lost

 

B. Wall & co vs G Dorey & co (Windsor Great Park)

Lost

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Over 55 Pairs

 

 

1st Round

R. Russell & I. Norcott vs M. Parkinson & J. Bacon (Maiden Erlegh)

Won

 

B. Wall & J. Merry vs D. Denton & C. Jordan (Didcot)

Won 29 - 6

 

P. Holland & W. West vs P. Trip & S. Ford (Maidenhead Town)

Won

 

B. Eels & J. Wood vs M. Mckay & K. Eales (Maidenead Town)

Lost

 

 

 

2nd Round

B. Wall & J. Merry vs M. Williams & J. Taylor (Burghfield)

Won

 

R. Russell & I. Norcott vs S. Harrison & B. Aubrey (Thatcham)

Lost

 

P. Holland & W. West vs D. Humphries & J. Edwards (Bracknell)

Won

 

 

 

3rd Round

B. Wall & J. Merry vs S. Strictland & C. Mustill (Crowthorne)

Won

 

 

 

4th Round

B. Wall & J. Merry vs P. Holland & W. West

Won

 

 

 

Semi-Final

B. Wall & J. Merry vs M. Evans & L. Holliday (Wokingham)

Won

 

 

 

Final

B. Wall & J. Merry vs B. Pepper & J. Evans (Didcot)

Won

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Over 55 Singles

 

 

1st Round

R. Gilbert vs L. Storer (Didcot)

Lost

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Champion of Champions

 

 

1st Round

W. West vs J. Wallace (Three Mile Cross)

Won

 

 

 

2nd Round

W. West vs J. Gardiner (Suttons)

Won

 

 

 

1/4 Final

W. West vs H. Simpson (Shrivenham)

Lost

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Top Club

 

 

1st Round

vs Burghfield

Lost

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mixed

 

Mixed Double Fours

 

 

1st Round

vs AWRE

Lost