Tilehurst Bowls Club

County Results 2014


Men





Unbadged Singles


Result

1st Round

I. White vs N. Bloor (Thatcham)

Won


D. White vs R. Kent (Thatcham)

Won


H. Sherwood vs P. Sheppard (Trentham)

Lost


A. Merry vs M. Blizzard (Thatcham)

Won


R. Weeks vs D. Bartlett (Burghfield)

N/A


P. Curtis vs T. Sinfield (Newbury)

Won




2nd Round

P. Wall vs T. Falkard (Thatcham)

Lost


D. White vs  K. Rumble (Newbury)

Lost


I. White vs L. Davis (Thatcham)

Won


A. Merry vs P. Sheppard (Trentham)

Lost


P. Curtis vs P. Hannington (Prospect Park)

Won




3rd Round

I. White vs S. Ritchie (Thatcham)

Lost


P. Curtis vs T. Folkland (Thatcham)





Last 16  Won       

P. Curtis vs T. Judson (Milton Hill)

Won




Quarter-Final

P. Curtis vs J. Budworth (Bracknell)

Won




Semi-Final

P. Curtis vs R. Clark (Reading)

Won




Final

P. Curtis vs A. Franklin (Wokingham)











Champion of Champions



1st Round

A. Knapper vs L. Stacey (Thatcham)

Won




2nd Round

A. Knapper vs A. Steens (Trenthams)

Won




3rd Round

A. Knapper vs D. Chivers (Newbury)

Won




Semi-Final

A. Knapper vs L. Hillier (Island Bohemian)

Won




Final

A. Knapper vs K. Scrace (Maidenhead Thickett)

Lost










2 Wood Singles



1st Round

A. Collins vs P. Sheppard (Trentham)

Lost


A. Knapper vs T. O'Neil (Newbury)

Lost


J. Russell vs L. Stacey (Thatcham)

Won


R. Kelly vs C. Hawkins (Thatcham)

Won


D. W-Emberson vs J. Rivers (Thatcham)

W/O to D. W-Emberson


A. Merry vs R. Dear (Thatcham)

Won




2nd Round

J. Russell vs P. Ratcliffe (Hungerford)

Won


R. Kelly vs S. Ritchie (Thatcham)

Lost


D. W-Emberson vs A. Merry

Won




Last 32


J. Russell v S. Ritchie (Thatcham)

Lost


D. W-Emberson vs A. Murphy (Hagbourne)

Lost










2 Wood Champion of Champions



2nd Round

A. Knapper vs R. Collins (Newbury)

W/O to A. Knapper




3rd Round

A. Knapper T. Clough (Thatcham)

Lost










Singles



Preliminary Round

A. Jamie vs T. Folkard (Thatcham)

W/O to T. Folkard


A. Merry vs B. Williams (Thatcham)

Won


A. Knapper vs R. Kelly

Won


R. Weeks vs J. Caddy (Thatcham)

W/O to J. Caddy


M. Ellis vs R. Harris (Thatcham)

Lost


D. W-Emberson vs D. Miles (Thatcham)

Lost


A. Collins vs T. Clough (Thatcham)

Lost


K. Jones vs A. Parsons (Burghfield )

Won




1st Round

P. Wall vs J. Russell

W/O to J. Russell


J. Morris vs R. Hutt (Hungerford)

W/O to R. Hutt


R. Barton vs T. O'Neil (Newbury)

Lost


A. Knapper vs J. Caddy (Thatcham)

Won


A. Merry vs R. Kozlowski (Thatcham)

Lost


K. Jones vs T. Clough (Thatcham)

Won




2nd Round

A. Knapper vs D. Miles (Thatcham)

Lost


K. Jones vs M. Blizzard (Thatham)

Won


J. Russell vs J. Rivers (Thatcham)

Won




3rd Round

K. Jones vs D. Oakes (Thatcham)

Lost


J. Russell vs G. Belcher (Burghfield)

Lost







Junior Singles



1st Round

T. Bicknell vs D. Miles (Thatcham)

Won




Semi-Final

T. Bicknell vs T. Belcher (Faringdon)

Won




Final

T. Bicknell vs BJ Byles (Reading)

Won










Pairs



Preliminary Round

R. Kelly & A. Merry vs C. Hockley & D. Bartlett (Burhgfield)

Lost


G. Knapper & D. W-Emberson vs B. Morris & T. Sinfield (Newbury)

Won




1st Round

N. Cabeldu & H. Sherwood vs R. Gardiner & P. Hannington (Prospect Park)

Won


M. Ellis & T. Bicknell vs D. Parsonson & A. Piper (Thatcham)

W/O to Thatcham


P. Jewkes & P. Curtis vs M. Lambourn & B. Liddiard (Hungerford)

W/O to P. Jewkes & P. Curtis


D. White & I. White vs A. Parsons & M. Coe (Burghfield)

Won


J. Russell & D. Simmons vs J. Youngman & D. Davies (Thatcham)

Won


M. Vaughan & J. Bottiglier vs R. Hutt & R. Dixon (Hungerford)

W/O tp Hungerford


K. Jones & L. West vs D. Oakes & R. Kozlowski (Thatcham)

Lost


A. Knapper & A. Collins vs  J. Morris & C. Tuttle

Won


G. Knapper & D. W-Emberson vs N. Haines & T. Broad (Thatcham)

Lost




2nd Round

N. Cabeldu & H. Sherwood vs J. Caddy & D. Louis (Thatcham)

Lost


J. Russell & D. Simmons vs R. Hutt & R. Dixon (Hungerford)

Won


A. Knapper & A. Collins vs D. Chivers & N. Pennock (Newbury)

Won


P. Jewkes & P. Curtis vs  D. White & I. White

Won




3rd Round

J. Russell & D. Simmons vs D. Oakes & R. Kozlowski (Thatcham)

Won


A. Knapper & A. Collins vs R. Harris & A. Aubrey (Thatcham)

Won


P. Jewkes & P. Curtis vs D. Miles & L. Stacey (Thatcham)

Won




Last 16


J. Russell & D. Simmons vs C. Brooks & M. Newman (Suttons)

Lost


A. Knapper & A. Collins vs E. Hoolinrake & J. Preston (Morland)

Won


P. Jewkes & P. Curtis vs G. Evans & D. Watts (Didcot)

Lost




Quarter-Final

A. Knapper & A. Collins vs D. Holder & G. Stacey (Reading)

Lost










Triples



Preliminary Round

A. Knapper & Co vs B. Lawrence & Co (Thatcham)

Won


J. Russell & Co vs D. Chivers & Co (Newbury)

Lost


R. Barton & Co vs D. Freeman & Co (Trentham)

Won


N. Cabeldu  & Co vs K. Hockley & Co (Burghfield)

Won


R. Kelly & Co vs K. Jones & Co

Lost


D. White & Co vs T. O'Neil (Newbury)

Won




1st Round

J. Morris & Co vs N. Haines & Co (Thatcham)

Won


A. Knapper & Co vs R. Arding & Co (Prospect Park)

Won


R. Barton & Co vs K. Belcher & Co (Burghfield)

Won


N. Cabeldu  & Co  vs B. Williams & Co (Thatcham)

Lost


D. White & Co vs P. Ratcliffe & Co (Hungerford)

Lost


K. Jones & Co vs A. Stephens (Trentham)Won





2nd Round

J. Morris & Co vs G. Ballantyne & Co (Thatcham)

Lost


A. Knapper & Co vs D. Louis & Co (Thatcham)

Won


R. Barton & Co vs B. Williams & Co (Thatcham)

Won


K. Jones & Co vs P. Ratcliffe (Hungerford)

Won




Last 16

A. Knapper & Co vs G. Crisp & Co (Royal Household)

Won


R. Barton & Co vs K. Scrace & Co (Maidenhead Thicket)

Lost


K. Jones & Co vs I. Wright & Co (Maidenhead Town)

Won




Quarter-Final

A. Knapper & Co vs M. Lewis & Co (University)

Won


K. Jones & Co vs P. Ryman & Co (Hagborune)

Lost




Semi-Final


A. Knapper & Co vs S. Fraser & Co (Kingston B&S)

Won




Final

A. Knapper & Co vs G. Ballantyne & Co (Thatcham)

Won













Fours



Preliminary Round

A. Knapper & Co vs R. Arding & Co (Prospect Park)

Won


R. Kelly & Co  vs A. Parsons & Co (Burghfield)

Lost




1st Round

G. Knapper & Co vs D. Freeman & Co (Thatcham)

Won


D. White & Co vs D. Louis & Co (Thatcham)

Lost


N. Cabeldu & Co vs N. Haines & Co (Thatcham)

Lost


A. Knapper & Co vs M. Bartlett & Co (Thatcham)

Won




2nd Round

G. Knapper & Co vs  B. Williams & Co (Thatcham)

W/O to G. Knapper & Co


A. Knapper & Co vs A. Parsons (Burghfield)

Won




Last 16

G. Knapper & Co vs D. Gibbons & Co (Wantage)

Won


A. Knapper & Co vs P. Ryman & Co (Hagbourne)

Lost




Quarter-Final

G. Knapper & Co vs A. Chipper & Co (Wokingham)

Lost










Secretaries Singles



1st Round

P. Jewkes vs J. Youngman (Thatcham)

Won




2nd Round

P. Jewkes vs R. Collins (Newbury)

Lost










Club Championship



1st Round

Tilehurst vs AWRE

W/O to Tilehurst




2nd Round

Tilehurst vs Thatcham

Won




3rd Round

Tilehurst vs Hungerford

Won




Semi-Final

Tilehurst vs Reading

Lost







Double Fours



1st Round

Tilehurst vs Prospect Park

Won




2nd Round

Tilehurst vs Burghfield

Won




3rd Round

Tilehurst vs Thatcham

Won




Semi-Final

Tilehurst vs Hagbourne

Lost










Benevolent Triples



1st Round

Tilehurst vs Newbury

Lost




















Ladies





Unbadged Singles



2nd Round

J. Merry vs L. Knapper

W/O to J. Merry




3rd Round

J. Merry vs E. Ellery (Burghfield)

Lost







Singles



1st Round

B. Wall vs V. Oakley (Reading)

W/O to B. Wall


P. Holland vs M. Rumble (Island Bohemian)

Won




2nd Round

W. West vs. Edwards (Maiden Erlegh)

Lost


J. Merry vs T. Slark (Caversham)

Lost


L. Knapper vs L. McKenzie (University)

W/O to L. Mckenzie


P. Holland vs C. Colby (Burghfield)

Won


B. Wall vs P. Emmett (Caversham)

W/O to B. Wall




3rd Round

B. Wall vs P. Holland

Won




Last 16

B. Wall vs J. Edwards (Bracknell)

Won




Quarter-Final

B.  Wall vs J. Back (Caversham)

Won




Semi-Final

B. Wall vs J. Murphy (Didcot)

Won




Final

B. Wall vs B. Aubrey (Thatcham)

Won










Pairs



2nd Round

B. Wall & J. Merry vs V. Woodbridge & S. Bartlett (Burghfield)

Won


P. Holland & I. Norcott vs P. Grainger & A. Elson (Woodley)

Won


J. Wood & B. Reed vs G. Chamberlain & E. Ellery (Burghfield)

Won




3rd Round

B. Wall & J. Merry vs L. Watkins & J. Thomas (Woodley)

Won


P. Holland & I. Norcott vs J. Wood & B. Reed

Lost




Last 16

B. Wall & J. Merry vs S. Durkin & T. Hawkins (Bracknell)

Lost


J. Wood & B. Reed vs J. Harris & S. Eavis (Bracknell)

Lost







Triples



2nd Round

I. Merry & Co vs H. Woodley & Co (Woodley)

W/O to H. Woodley & co


B. Wall & Co vs C. Clayton & Co (TMX)

Won


J. Wood & Co vs C. Waters & Co (Island Bohemian)

Won




3rd Round

B. Wall & Co vs H. Jones & Co (Suttons)

Won


J. Wood & Co vs P. Emmett & Co (Caversham)

Won




Last 16

B. Wall Co vs  Y. Hailstone & Co (Reading)

Won


J. Wood & Co vs L. Robinson & Co (Reading)

Lost




Quarter-Final

B. Wall & Co vs C. Newman & Co (Reading)

Won




Semi-Final

B. Wall & Co vs S. Harrison & Co (Thatcham)

Won




Final

B. Wall & Co vs J. Hardie & Co (Reading)

Won










Fours



1st Round

B. Wall & Co vs H. Jones & Co (Suttons)

Lost


B. Bradbrock & Co vs M. Williams & Co (Burghfield)

Lost


V. Ryan & Co vs J. Back & Co (Caversham)

Lost










Over 55 Pairs



1st Round

B. Bradbrook & J. Wood vs I. Matthews & P. Burr (Woodley)

Won




2nd Round

P. Holland & W. West vs M. Williams & J. Taylor (Burghfield)

Won


B. Bradbrook & J. Wood vs M. Parkinson & J. Bacon (Maiden Erlegh)





3rd Round

P. Holland & W. West vs S. Durkin & S. Eavis (Bracknell)

Won




4th Round

P. Holland & W. West vs N. Holder & J. Winfield (Wargrave)

Lost













Secretaries Singles



2nd Round

J. Merry vs B. Smith (Island Bohemian)

W/O to B. Smith (J. Merry not Secretary)










Top Club



1st Round

vs Reading

Won

2nd Round

vs Windsor & Eaton

Lost











Mixed


Mixed Double Fours



2nd Round

vs Newbury

Won

3rd Round

vs Thatcham

Lost